Menu

TASARIM ÇİÇEKCİLİK

İstanbul Beykoz da Tasarım Çiçekcilik

tasarım

Tasarım çiçekçilik

İstanbul Beykoz da özel günlerde size özel  tasarım ve hızlı bir şekilde adrese teslim çiçekler hazırlayarak sevdiklerinize ulaşmanızı sağlamaktadır.

Çiçekçilik ilgili öğrenebileceğimiz çok fazla şey var. Örneğin ortaçağ avrupasında çiçekçilik çok popülerdi. Rahipler manastırlarda şifalı bitkiler ve çiçekler yetiştiriyorlardı. Son zamanlarda ortaya çıkan bulgular kiliselerde ve manastırlarda çiçek yetiştiriciliğin çok yaygın olduğunu göstermektedir. Saksı çiçekleri ruh hastalıklarını ve fiziksel bozuklukları iyileştirmek için kullanılıyordu.

Çiçek dizaynları Avrupa’da ilk olarak İtalya’da Rönesans döneminde başlamış ve tüm Avrupa’ya yayılmıştır. Bu dönemde bir çok yeni ve farklı çiçek dizaynları ortaya çıkmıştır. 15. Ve 16. Yüzyılda çiçek aranjmanları popülerdi. İnsanlar çiçekleri için bir çok saksı ve vazo çeşitleri geliştiriyorlardı. Örneğin bronz, cam, mermer ve toprak çeşitleri bu döneme aitti. Ressamların çalışmaları bu zamanda farklı renklerde yapılan çiçek aranjmanlarını kanıtlar niteliktedir.

Osmanlıda Çiçekçilik

Osmanlıda bahçe çiçekçiliği ve süs bitkilerinin bilim dalı olarak görünmesi çok eski tarihlere dayanır.

Bu eskiliğin miladı 900 (1495) tarihlerinden daha geriye doğru uzanıp gittiğini gösterecek nitelikte Tezkire-i şükufeciyan, Revnakul-ezhar, Şükufenama gibi tarihi kaynaklarda bunların izlerine rastlanabilmektedir.

Şehremini cami hatibi olan 1689 yıllarında yaşamış Übeydullah Efendinin yazdığı Tezkire-i şükufeciyan adlı çiçekçi kitabında, çiçek severliğe insanları özendirmeye çalışılmış ve zamanında yetiştirilen çiçeklerin kimler tarafından yetiştirildiğini anlatmıştır.

Türk çiçekçilik tarihiyle ilgili araştırmaları bulunan Turhan Baytop, Lale-i Rumi denen Osmanlı Lalesinin, Kefeden getirilen bu lale soğanlarından elde edildiği düşünmektedir.

Çiçekçilik asırlardır yapılmış ancak adı konamamış ve günümüzdede tam olarak bir meslek dalı haline gelememiştir.

2000 li yıllarda Ankara Çiçekçiler odasının Başkan vekili olan Metin AYDEMİR ve Arkadaşlarının çabaları sonucu çiçekçilikle ilgili ilk meslek lisesi Yalova ilimizde sude çiçekçilik,doğan çiçekçilik gibi ankarada bu işlerle ilgili çiçekçiler sayesinde kurulmuş ancak yeterli sayıda öğrenciye hala kavuşmamıştir.

Türkiyede iki adet çiçek üretimi ve pazarlama kooperatifi bulunmakta olup, Çiçek üreticilerinin ürettiği Çiçekler Bu Kooperatiflerin Mezatları aracılığıyla Çiçekçilere Satılmaktayken, 2012 yılı İtibarıyla Bu Kooperatiflerden biri yanlış yönetimler sonucunda kapanmış ve kooperatif sayısı teke düşmüştür.

Kesme Çiçek diğer dayanıksız üretim Bitkilerinde olduğu gibi kesildikten sonra çok kısa sürede alıcıya ulaştırılması gereken bitkilerdir.

Zira bekleme süresi suya girmeden maksimum 3 günü geçmemelidir.

Bu nedenle üreticilerin bireysel yollardan bu çiçekleri tüketilecek illere gönderebilmesi neredeyse olanaksızdır.

Adres: Kavacık Mahallesi, Otağtepe Cd. 55/1, 34810 Beykoz/İstanbul

Telefon: (0216) 566 57 62

firma yetkilisi:ERDOĞAN MİDİLLİ

WEB SİTESİ: www.tasarimcicekcilik.com

İstanbul beykoz da özel gün çiçekleri satan yerler

İstanbul beykoz da anneler günü çiçek siparişi alan yerler

İstanbul beykoz da anneler günü çiçek siparişi alan yerler

İstanbul beykoz da gelin buketi tasarımı yapan çiçekçiler

İstanbul  Beykoz da organizasyon süslemeleri yapan firmalar

Beykoz İstanbul  da özel gün çiçek tasarımı yapan  yerler

Beykoz İstanbul  da anneler günü çiçek siparişi alan yerler

Beykoz istanbul  da  tasarım teraryum siparişi alabileceğim çiçekçi firmalar

Beykoz istanbul  da gelin buketi tasarımı yapan çiçekçiler
Beykoz istanbul  da özel günler  organizasyon süslemeleri yapan firmalar