Menu

BAKAN PİDE

Bakan Pide

İzmir Hatay da en yakın pide salonu

pideci izmir hatay karabağlar

İzmir Hatay da En İyi Pide Salonu

pideci izmir hatay karabağlar

Adres : Nokta Mah. 230 Sokak No:11/A Hatay / karabağlar
Tel : 0 232 244 15 46
GSM : 0533 042 10 01
Firma Yetkilisi: Mehmet BAKAN

İzmir Hatay da pide çeşitleri

İzmir Hatay da en yakın pide salonları

İzmir Karabağlar da pideciler

İzmir Üçyol da en yakın pideci salonları

İzmir Karabağlar da pideci nerede?
izmir karabağlar da sipariş alan pideciler
İzmirin en iyi pidecisi
Pizzanın Atası PİDE
İstanbul’un feth edilmesinden sonra Avrupa’daki seferelerine devam eden Fatih Sultan Mehmet İtalya’da bir liman kentini feth etmiştir…
Pizzanın Atası PİDE

Pide

İstanbul’un feth edilmesinden sonra Avrupa’daki seferelerine devam eden Fatih Sultan Mehmet İtalya’da bir liman kentini feth etmiştir. Kentin limanında Osmanlı gemilerine yüklenip boşaltılırken Osmanlı Leventleri’nden biri açıkmış ve bişey atıştırdığı sırada yanına meraklı bir İtalyan gelerek ne yediğini sormuş. Levent’in yediği şey pidedir ve ağzı dolu olduğu için “pize” olarak telaffuz eder. Pide’nin tadına bakan İtalyan çok beğenmiş ve tarifini istemiş. Levent, İtalya’nı başından defetmek için üzerine ne koyarsan olur demiş. Bunun üzerine İtalya eve giderek karısına çeşit çeşit pide yaptırır. Kısa sürede İtalya’nın her yerine dağılan ve çok beğenilen pidenin adı pize olarak kalmış ve zaman geçtikçe pizza olarak kullanılır olmuş.

Pizzanın Atası PİDE

Pide

Kaynak : https://www.enteresan.com/pizzanin-atasi-pide

Türkiye Fırıncılar Federasyonu‘nun patent başvuru işlemlerini başlattığına değinen Kahramanmaraş Fırıncılar Odası Başkanı Erol Güneş, Lavaş ve pidenin temelinin Türklere dayandığını savundu. Osmanlı döneminde lavaşa ‘ince ekmek’ dendiğini anımsatan Güneş, şunları kaydetti: “Ermeniler pideye ve lavaşa kendince sahip çıkıyorlar. Ermeniler burada ekmekçilik yaptığı yıllar 16’ncı, 17’nci yüzyıllar. 18’inci yüzyıldan sonra tamamen Türklerin eline geçmiştir. Daha önce de Osmanlı döneminde vardı pidecilik, ekmeğin tarihçesi de milattan öncesine dayanıyor. Ama lavaş ve ince ekmek, Osmanlı’dan çıkmış bir olaydır. Osmanlı’da hamuru daha yayvan yaparak lavaş dememişler de ince ekmek demişler.” ekmeğin, Ermeni kültürünce sahiplenildiğini anlatan Erol Güneş şöyle konuştu: “Osmanlı ekmeği biraz daha ince ve daha yayvan yapmış. Dolayısı ile bu Ermenilerin icraatı değil yani, Ermeniler kendince lavaş ekmek üzerine kültürlerini fazlalaştırmışlar, düğünlerde bile ekmek takarak ekmeği sahiplenmişler. Biz sadece yemek için kullandık ekmeği, lavaş ekmek daha ince, daha hazmı kolay, bunu biraz daha gelenek haline getirmişler. Pide ve lavaş ekmek Ermenilerin buluşu veya icadı değil, bu ekmekler Ermenilerin tarihçesinden çok daha eski.

Kaynak  :https://www.haberler.com/pide-ve-lavasin-tarihi-ermenilerin-tarihinden-daha-8607369-haberi/